Transferwise ve PayPal

No comments

2019 yılının sonlarına gelirken, domain işi ile doğrudan olmasa da dolaylı olarak bağlantısı olan bir konuya değinmek istiyorum.

Bazı domain satan pazar yerleri veya domain ile ilgili ürün/servis satan sitelerde ödeme yöntemi olarak PayPal çok popüler. Hatta domainle ilgili olmasına da gerek yok, PayPal genel olarak ödeme gönderip almakta fazlasıyla kullanılıyor. Ülkemizde de bazı freelance iş yapanlar veya küçük ölçekli iş yapanlar PayPal’u yasak olmasına rağmen, mecburen kullanıyorlar. Aslında PayPal hesabı oluşturmak ve kullanmak çok zor değil. Bir şekilde yurt dışında bir arkadaşınız vs. var ise, onların telefon vb. bilgilerini kullanarak kendi adınıza bir PayPal hesabı oluşturup ödeme yapmak ve almak hususunda kullanabiliyorsunuz. Asıl problem ise ödeme alma kısmında başlıyor. Çünkü PayPal ülkemizde yasak olduğu için, Türkiye’de banka hesap bilgilerine para gönderimi yapılmıyor. Yurt dışında da banka hesabınız yok ise, PayPal hesabınızdaki parayı kendi hesabınıza almak neredeyse imkansız hale geliyor. Hatta bazı forum vb. gibi yerlerde, yurt dışında yaşayan vatandaşlar bu durumu bildiği için, belirli bir komisyon karşılığında sizin PayPal hesabınızdaki parayı kendilerine göndertip, komisyonunu kesip, geri kalanını size gönderiyor. Buna benzer başka yollar da mevcut.

Eğer siz de bu sorundan muzdarip iseniz, aslında uzun süredir var olduğundan haberdar olduğum fakat yeni yeni kullanmaya başladığım bir servisi sizinle paylaşmak istedim. TranswerWise

TransferWise ile, istediğiniz para biriminde bir hesap açarak, PayPal hesabınızdaki parayı buraya gönderebilir ve daha sonra da Türkiye’deki bankanıza havale işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Hesap açma işlemi hayli basit ve hızlı. Geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti kimliğinin ön ve arka yüzünü veya Pasaport üzerindeki sizin bilgilerinizin olduğu sayfayı profilinize yükleyerek hesabınızı onaylatıp, istediğiniz para biriminde hesap açabilirsiniz (USD, EUR, GBP, TRY vs.). Daha sonra bu hesabı kullanabilmeniz için, kredi kartı veya havale yolu ile bu hesaba 20 birim (USD, EUR, GBP vs.) ödeme yapıyorsunuz (Daha sonra bu parayı çekebilirsiniz, bu sadece bi onaylama yöntemi). Hesabınız hazır! bu hesabı yurt dışı işlemleriniz için para gönderme alma, PayPal vs. gibi bütün hizmetler için, sıkıntı yaşamadan, kullanabilirsiniz. İşlem ücretleri komik denecek kadar düşük. Projenin uygulaması da çok kullanışlı ve hızlı olarak çalışıyor. TransferWise’ın hali hazırda olan veya oluşabilecek ödeme alma/gönderme sorunlarınıza bir nebze de olsa çözüm olacağına inanıyorum.

Herkese iyi yıllar, bol satışlar dilerim 🙂

NOT: Bu yazının yazılması tamamen benim kararım olup, sponsorluk değeri taşımamaktadır. Oluşabilecek herhangi bir problemden dolayı sorumluluk bana ait değildir.