Domain Sektöründe Karşılaştığım Zorluklar

No comments

Herkese merhabalar! Çok güzel geçen ve bütün olumsuzlukları unutturan Hollanda seyahatimden sonra, kürkçü dükkanına döndüm 🙂 Hollanda’da iken eski bir müşterimin istediği bir domainin satın alınmasına aracılık ettim. Müşterim birden fazla domain satın almak istiyordu. Dolayısıyla, tatil yaparken, hem araştırma, hem mailleşme hem de Escrow.com işlemleriyle de uğraştım. Bu süreçte domain işi içerisinde olan birinin kullanabileceği bir çok aracı kullandım.

Doğal olarak bazı yapmak istediklerimi kolayca hallederken bazılarında zorluklar yaşadım. Bu zorluklar, hemen hemen, bir çok domain işleminde karşılaştığım zorluklardan benzeri ve/veya aynıları oldu (alım, satım, değerleme vs).

En sık karşılaştığım durum ise domainin sahibini belirleme (belirleyememe) oluyor. Özellikle GDPR’den sonra. Klasik whois sorgulaması sonucunda GDPR’dan dolayı bazen herhangi bir iletişim bilgisi elde edilemiyor. Bu durumlarda çeşitli ücretli/ücretsiz servislerle bazen domain sahibi bilgisi elde edilebiliyor. Fakat bazen, bu servislerinde yetersiz olduğu durumlarda domain sahibine ulaşmakta çok büyük güçlük çekiyorum. Bahse konu olan domainler genel olarak hiç bir pazar yerinde satılık olarak listelenmiyor.

Türkçe domain satış bilgilerine ulaşabilmek neredeyse imkansız. Çünkü böyle bir veri tabanı bulunmuyor. Dolayısıyla domain fiyatlarken böyle bir veritabanı olmadığından, zorlandığım durumlar oluyor. Türkçe satış veri tabanı oluşturma fikrini düşünüyorum. Önümüzdeki zamanlarda hayata geçirebilirim umarım.

Özellikle Türkçe domain alımı yapmak isteyenlerin ciddiyetten uzak olması. Sevgili domain almak isteyen iş insanları, şirket sahipleri vb. kişiler/kurumlar: Bu iş için beni, aracı olarak kullanmak istiyorsanız, kendimi bedava kullandırmıyorum, buna profesyonel hayatta danışmanlık hizmeti deniyor ve bu hizmeti size en başta net olarak açıklıyorum. Önce tamam deyip, daha sonradan ortadan kaybolarak nereye varmak istemektesiniz? 🙂

Son bahsettiğim hariç, diğer iki madde ile ilgili öneri düşüncelerle birlikte, sizin genel olarak karşılaştığınız, şikayetçi olduğunuz, zorlandığınız durumlara bir mail kadar açık ve yakınım. Bana buradan ulaşabilirsiniz. Bilgi sahibi olduğum konular ile ilgili bir yazı veya DomainGag bölümü çekebilirim.

Herkese bol satışlı ve alımlı günler dilerim 🙂