2019 İçin Sektör ve Yatırım Düşüncelerim

No comments

Merhabalar.

Bir çoğunuzun bildiği ve takip ettiği üzere, her ne kadar ulusal medyamızda fazla dillendirilmesede, ülkemizde bir kriz durumu mevcut. Bir yandan ülkemizin durumu, bir yandan ticaret savaşları, bir yandan İran’a uygulanan yaptırımlar bir yandan brexit derken, ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler ve dünya üzerinde ekonomik bir baskı söz konusu.

Böyle kriz/ekonomik sıkıntıların olduğu süreçlerde, harcamalar kısıldığından dolayı, en çok yatırımlar olumsuz olarak etkileniyor. Özellikle ülkemizde, dolar kurunun yükselmesinden dolayı, domain kayıt etmek bile, çok yüksek meblağlara çıkmış durumda. Bunun yanına yenilemeleri de eklediğinizde, yatırım ve satışlarınızı kontrollü olarak paralel ilerletmek gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yatırımlar kısıldığından dolayı, portföyünüzü sadece Türkçe domainlerle değil, İngilizce .com domainleriyle de zenginleştirmenizi tavsiye ederim. Mevcut koşulları göz önüne alıp, elinizdeki 2. ve 3. kalite Türkçe domainlerinizin fiyatlarını tekrar değerlendirmeniz, sizin için faydalı olacaktır. Eğer gerçekten kalitesiz olan ve “bir gün bir şey yaparım” diye düşündüğünüz, jenerik değeri olmayan domainleriniz varsa, bu domainleri de daha fazla yenilememenizi tavsiye ediyorum.

Domainleriniz için gelen teklifleri, iki kere değerlendirip, gerektiğinde bugün yapacağınız ucuz satışların, aynı anda ucuz alım ve yenilemeler için kaynak olacağını unutmamanızı tavsiye ederim. Pek tabi, ucuzdan kastım, 20.000 USD’lik domain için gelen 100 USD’lik teklif değil 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.