Domain Değerleme Araçları

No comments

Hem domain satın alırken hem de domain satarken yardımcı araç olarak en sık kullanılanlar arasında domain değerleme araçları geliyor. Estibot.com, Valuate.com, GoDaddy Appraisal, Mike Mann’in büyük çığırtkanlıkla çıkardığı ama şu an pek kullanılmayan AccurateAppraisals.com ilk etapta aklıma gelen değerleme araçları içinde. Bunların yanında, arama motorlarında “domain appraisal”, “domain valuation” vb. aramalar yaparsanız karşınıza değerleme araçları da çıkacaktır.

Piyasa’da en çok tanınmış, kendini kabul ettirmiş araç ise Estibot.com. Hem bu işte en eskilerden birisi olmaları, hem de diğer araçlara göre nispeten daha tutarlı sonuç vermeleri, devamlı yenilikçi yan ürünler çıkarmaları, onları bu duruma getiren en önemli etkenlerden.

Domain satın alırken satıcının Estibot değerini size bir kriter olarak belirttiğini, veya domain satarken sizin satıcı konumunda Estibot değerlerine değindiğiniz çok olur. Peki domain değerleme araçlarını domain satın alırken ve satarken ne kadar dikkate almalıyız?

Öncelikle bu değerlemelerin otomatik olduğunu, insan eli değmediğini unutmamak gerekiyor (AccurateAppraisals.com hariç), dolayısıyla domainler, çok kısıtlı verilere dayanarak ve açıklanan satışlar baz alınarak kiralanıyor. Markalaştırılma özelliği hiç dikkate alınmıyor ve benzer satış bilgileri sınırlı. Örnek olarak, benim elimdeki benzer satış bilgileri Estibot’dan daha fazla.

Bu gibi değerleme araçlarını kullanıyorsanız, en çok baz alınabilecek değerlemeler çoğunlukla 2 ama bazen 3 kelime, kesinlikle jenerik (markalaştırılabilir değil), kesinlikle İngilizce ve çoğunlukla .com domainlerini içeren değerlemelerdir. İnsan eli değmeyen hiç bir değerleme, markalaştırılabilir domainler, tek kelime jenerik domainleri, başka uzantılara sahip domainleri, İngilizce hariç dillerdeki layıkıyla değerleyemez.

Örnek vermek gerekirse, Kiwi.com’un satılmadan önceki Esbitot değerlemesi 150.000 USD civarı idi, 800.000 USD’ye sattım. Nokta Domains’te çalışırken UcakBileti.com’u 250.000 USD’ye satmıştık. Değerleme araçlarını değerlemesi bile çıkmıyordu.

3 harfli .com domainlerini değerlemek için kullanıyorsanız, elinizdeki domainin herhangi bir borsa kısaltması anlamına gelmediğinden, Çince’de özel bir anlama gelmediğinden emin olduktan sonra, fikir almak için kullanılabilir.

En son olarak, Estibot’dan başka bir araç kullanmanızı tavsiye etmem. Valuate.com, değerlemelerini Estibot’tan alıyor. GoDaddy Appraisal ise tam bir hayal kırıklığı maalesef.