Üzgünüm Ama Sahip Olduğunuz Domain 10000 Dolar Etmez!

One comment

Uzun zamandır gerek e-posta yolu ile gerekse de sosyal ağlar vasıtası yerli ve yabancı, özellikle bireysel yatırımcılardan domainlerinin fiyatlamalak, veya satın almak, aracılık yapmak konusunda çeşitli mesajlar alıyorum. Bu vasıta ile bana ulaşan domainlerin %99’u için yatırımcıların belirledikleri fiyatlar 10.000 Dolar ve üzeri. Üzülerek söylemeliyim ki, yine bu domainlerin %99’u 10.000 USD etmez, hatta 1000 USD bile etmez!

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi, domain sektörünü “kolay para kazanma, kısa yoldan zengin olma” kapısı olarak görenlerin içindeyseniz, size başka bir kötü haberim daha var, yatırımınızın büyük bir kısmı para ve zaman kaybı!

Domain’lerin değerli olarak sayılabilmesi için çok sayıda kriter var. Bunlardan bir kaçı:

  • Domainin kısa olması
  • Uzantısının tercihen .com olması
  • Domainin anlamlı, ticari bir kelime olması
  • Domainin jenerik olması
  • Domaini meydana getiren kelimenin hitap ettiği sektörün büyük olması
  • Domainin herhangi bir marka ihlali yapmaması

Daha bir sürü kriter sayılır fakat konumuz bu değil. Konumuz, yatırımcı olmak isteyen bireylerin kolaya kaçması. Dünyada piyango, sayısal loto vb. şeyler dışında, yasal olarak yapılabilecek hiç bir şey, size kısa sürede emeklilik, bol para getirmez. Domain yatırımı da buna dahildir.

Özellikle günümüzde, domain yatırımclığı için öncelikle gerekli domainler hakkında bir altyapı, doğru tercihler ve sermaye gerekmektedir. TurkcellTLyükle .com, RTEucuncuhavaalani.com vb. domainler kayıt ederek bunları satarak para kazanmayı beklemek, hayal ve emek hırsızlığıdır. Aynı şekilde brandable dediğimiz, markalaştırılabilme ihtimali yüksek, akılda kalıcı fakat hiç bir anlam ifade etmeyen domainleri kayıt edip, yüksek fiyat etiketleri koymak gibi girişimler de, özellikle Türkiye’de hayal ürünüdür.

Bu gibi eylemler domain sektörünü, potansiyel son kullanıcı ve yatırımcılara kötü tanıtmanın dışında, domainlerin değerlerini açıklarken de zorlanmamızı sağlıyor, domaine olan hali hazırdaki katı bakış açısının iyice katılaşmasını sağlıyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. İyi haftalar, bol satışlar dilerim.

1 comments on “Üzgünüm Ama Sahip Olduğunuz Domain 10000 Dolar Etmez!”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.