Public Interest Registry (PIR)’nin Satışı ve .ORG’un geleceği

No comments

Herkese merhabalar,

Public Internet Registry (PIR) firması, 2002 yılından günümüze, .ORG uzantısının A’dan Z’ye kadar bütün aşamalarını kontrol eden registry. Yani .COM ve .NET için Verisign ne ise, .ORG için de PIR o anlama geliyor. .ORG uzantıları çok büyük çoğunlukla kar amacı gütmeyen kuruluşlar, kişiler ve kurumlar tarafından kullanıldığı için PIR’ın rolü, diğer registry’lerden biraz daha ulvi ve bildiğim kadarıyla yüksek kar amacı gütmeyen bir şirket. Evet, operasyonlarından kar elde ediyorlar fakat asıl amaçları .ORG uzantısının kullanımının yaygınlaşması ve herkes tarafından bilinmesi.

Bu bilgiler ışığında, yaklaşık bir hafta önce piyasa düşen haber, ister istemez domain sektöründe bir takım soru işaretleri ve tedirginlikle karşılandı. Public Internet Registry, Ethos Capital tarafından satın alındıklarını duyurdu (Kaynak). Asıl amacı kar elde etmek olmayan bir şirketin, bir yatırım/yatırım danışmanlığı şirketi tarafından satın alınması ister istemez fazla sayıda soru işaretlerinin ortaya çıkmasına sebep oldu. Ethos Capital’den yapılan açıklamada, operasyonlarda herhangi bir değişiklik olmayacağı ve olduğu gibi devam edileceği açıklandı.

Fakat sonuç olarak Ethos Capital bir yatırım şirketi ve Public Internet Registry’i de topluma hayır yapmak için almadıkları aşikar. Hali hazırda 10 milyondan fazla kayıtlı .ORG uzantılı domain bulunuyor. Burada harcanan paranın, yakın gelecekte .org domain sahipleri ve kayıtları için yıllık yenileme ve kayıt ücretlerinden zam olarak geri dönmesi muhtemel. Umalım ki sektörün dengesini bozabilecek işler yapılmaz.

Herkese iyi haftalar dilerim!