Piyasadaki Pazar Yerleri ve Broker’lara Kısa Bir Bakış

No comments

Merhabalar! Bir önceki yazımda domainlerinizi kimlerin satması gerektiği hususunda görüşlerimi dile getirmiştim. Bu yazıma yapılan geri dönüşlerden dolayı da, broker veya pazar yeri kullanmaya karar verdiğinizde, elimizde neler olduğu konusu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Hem broker hem de pazar yeri olarak ülkemiz çok sınırlı olsa da, uluslararası arenada seçenekler hayli fazla. Öncelikle Türkiye’den başlayalım.

Ülkemizde her ne kadar dünya pazarına açılmış yatırımcılar olsa da, benim bildiğim ve duyduğum kadarıyla ülkemizde maalesef brokerage’lık hizmeti veren bir kişi veya kurum bulunmuyor.

Pazar yeri olarak ise henüz sadece AlanAdlari.com var. Elbette bir kaç tane daha domain listeleme projeleri mevcut fakat, profesyonel bir iş modeli ve istihdam olarak bakıldığında, AlanAdlari.com piyasada tek. Komisyon modelleri genel algıdan bir farklı. Şöyle ki, domain satıl fiyatı üzerinden komisyon tahsil edilmiyor, listelenen domain sayısına göre değişen ücretli üyelik modeli mevcut. Detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Yurt dışına gelince ise işler biraz karışıyor. Benim de çalıştığım Uniregistry‘nin yanında Sedo, Afternic (GoDaddy’nin şirketlerinden birisi), GoDaddy gibi çok büyük ve çeşitli hizmetler (domain monetization, domain kayıt etme, ödeme sistemleri, SSL sertfikaları vb.) veren pazar yerlerinin yanında, premium domainler için exclusive brokerage hizmetleri veren, BQDN, Lumis, VPN, Brannans, NameExpert ve daha isimlerini yazmadığım bir çok şirket mevcut.

Eğer domainlerinizin yoğunluğu Türkçe ise, dikkat etmek isteyebileceğiniz konular hakkında, Türkçe müşteri desteği, Türkçe bilen çalışanlar’ın yanında, hem alıcıdan ödemeyi alırken hem de size ödeme yaparken çeşitlilik sunan şirketler bir adım öne çıkabilir. Eğer domainleriniz İngilizce ağırlıklı ise, pazar yerlerinin geçmiş satışlarına, ne kadar hızlı ve efektif çalıştıklarına, size sunulan yan hizmetlerine bakılarak karar verilebilir.

Karar vermeden önce elinizdeki domainleri, pazar yerlerini ve brokerları iyice inceleminizi tavsiye ederim.