Ağustos Ayı Gelişmeleri ve Domain Piyasası

Merhabalar,

Herkesin geçmiş Kurban Bayram’ını tebrik ederim. Umarım güzel bir bayram ve tatil geçirmişsinizdir (İçinizde hala tatil yapanlar olduğunu görüyorum 😀 ).

Ağustos ayları domain piyasaları için hareketli olması gereken aylardır. Çünkü esas tatil ayları olan haziran ve temmuz ayları bitmiş, bir çok kişi iş başına dönmüş, yatırımlar başlamış olur.

Bu bilgiler ışığında Ağustos ayı içerisinde açıklanan aşağıdaki satışlar daha anlamlı hale geliyor:

RX.com 1M USD

Message.com 195K USD (Sizce de çok ucuza satılmamış mı?)

BestDeals.com 105K USD

Skim.com 105K USD

Katie.com 100K USD

Sadece 6 hane ve üzeri rakamlar olan satışları yazdım. Aslında liste daha kabarık:)

Satış kalabalığı yanında, sektörde ilginç kelimeler’de oldu. Kariyerine Sedo’da başlayıp, Sex.com’un satışını gerçekleştiren daha sonra DomainAdvisors.com(Şimdiki Igloo.com) ile devam eden ve son 10 senedir Frank Schilling (Uniregistry.com) için çalışan Jeffrey Gabriel, Uniregistry’den ayrıldığını duyurdu. Kendisi ile çok uzun süredir tanışıklığımız ve dostluğumuz var. Sebebini sorduğumda, Çok uzun süredir Cayman Adaları’nda olduğunu ve artık bir değişim zamanı geldiğini, ek olarak ABD’de yaşayan aile ve dostlarını çok özlediğini söyledi. Sektörde kalacağını da ek olarak belirtti.

Bu sırada ben, broker olarak neredeyse her gün bir şekilde iletişim içerisinde olduğum girişimcilerin deneyimlerini neredeyse bire bir yaşıyorum. Yani bu sefer masanın diğer tarafındayım. Detaya girmeden önce söylemeliyim ki, çok önemli ve anlamlı bir deneyim yaşıyorum. Web sitesi yapım sürecinde, ilk elime ulaşan taslağı hiç beğenmedim 🙂 İş modellerimin tamamını, içeriklerini ve fiyatlarını belirledim. Marketing için görüşmelerimi tamamladım. Pek tabi, sürecin her aşamasında, masraflar nasıl kısılır diye 3 kere düşünüyorum 🙂 Eylül ayı sonlarına doğru açılış yapmayı ve açılış yaklaştıkça sizlere duyurmayı planlıyorum.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.

Kısa Kısa

Herkese merhabalar.

Bir süredir yaz aylarının getirdiği rehavet ve yaşadığım bir takım değişimlerden dolayı yazı yazamadım. Kariyerimde bir takım önemli değişiklikler oluyor ve bu gelişmeleri sizinle de paylaşmak istedim.

1- Artık Uniregistry’de çalışmıyorum. Gerekli sosyal medya güncellemelerini yakında yapacağım. Kendilerine yaklaşık 4 yıl boyunca bana yaşattıkları güzel deneyim için teşekkür ediyorum, ama her şeyin bir sonu var 🙂

2- Eylül ayının sonuna kadar, hep hayalini kurduğum kendi girişimime başlamayı planlıyorum. Tam olarak netleşmeden tüm detayları vermek istemiyorum, fakat belirli olanlar şu şekilde:

 • Proje İngilizce öncelikli fakat hem İngilizce hem de Türkçe dil ile yayına çıkacağız. Dolayısıyla hem yurt içi hem de yurt dışı hizmet vermeyi planlıyoruz.
 • Proje, satıcılardan ziyade yatırımcılar ve alım yapmak isteyenler için hizmet odaklı.
 • Pojene’nin ismi belirlendi, web sitesi ve diğer tüm hazırlıklarına başlandı.

3- Bu bir kaç aylık sürede, brokerlık hizmetine, devamlı domain satın alan ve benimle çalışmaya devam etmek isteyen müşterimle devam ediyorum. Geçtiğimiz günlerde bir adet satışı bitirdik.

4- DomainGag ‘in geçici bir heves olmaması için Okan Yıldırım ile elimizden geleni yapıyoruz. Bu süreçte kanalımıza abone olmanız bizler için çok önemli. İkinci çekimi bu hafta bitmeden yapıp, önümüzdeki hafta yayına alacağız.

5- Uzun süredir bu kadar boş zamanım olmadığı için, elimden geldiğince yaz aylarının keyfini çıkarıyorum, spor sıklığını iyice arttırdım. Biraz da kendimize yatırım yapalım, değil mi:)

En kısa sürede hem domain sektörü ile ilgili hem de yukarıda belirttiğim projelerle ilgili yazılarım devam edecek. O zamana kadar kendinize iyi bakın.

DomainGag Hakkında

Merhabalar,

Bayram tatili, iş güç, yeni planlar derken bir süredir yazma fırsatı bulamadım. Bugünkü yazım kısa fakat yeni heyecanlı bir gelişme içermekte.

AlanAdlari.com’un kurucusu Okan Yıldırım ile, önümüzdeki haftadan itibaren, belirli aralıklarla DomainGag adında yeni bir program hazırlayacağız. Program, Türkiye ve Dünya’dan sektör haberleri, yeni gelişmeler, yatırım tavsiyeleri, satış ipucuları ve tartışmalar içeren eğlenceli bir formatta 10 ile 20 dakika arasında olacak ve bazen ikimiz bazen de konuklarımızla beraber ilerleyecek.

İlk çekimimizi bu ayın 18’inde yapıp, mümkün olan en kısa sürede yayınlamayı planlıyoruz. Gelişmeler oldukça blog’umdan bilgilendirme yapıyor olacağım.

Unutmadan, DomainGag.com’u da kayıt ettik 🙂

2019 İçin Sektör ve Yatırım Düşüncelerim

Merhabalar.

Bir çoğunuzun bildiği ve takip ettiği üzere, her ne kadar ulusal medyamızda fazla dillendirilmesede, ülkemizde bir kriz durumu mevcut. Bir yandan ülkemizin durumu, bir yandan ticaret savaşları, bir yandan İran’a uygulanan yaptırımlar bir yandan brexit derken, ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler ve dünya üzerinde ekonomik bir baskı söz konusu.

Böyle kriz/ekonomik sıkıntıların olduğu süreçlerde, harcamalar kısıldığından dolayı, en çok yatırımlar olumsuz olarak etkileniyor. Özellikle ülkemizde, dolar kurunun yükselmesinden dolayı, domain kayıt etmek bile, çok yüksek meblağlara çıkmış durumda. Bunun yanına yenilemeleri de eklediğinizde, yatırım ve satışlarınızı kontrollü olarak paralel ilerletmek gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yatırımlar kısıldığından dolayı, portföyünüzü sadece Türkçe domainlerle değil, İngilizce .com domainleriyle de zenginleştirmenizi tavsiye ederim. Mevcut koşulları göz önüne alıp, elinizdeki 2. ve 3. kalite Türkçe domainlerinizin fiyatlarını tekrar değerlendirmeniz, sizin için faydalı olacaktır. Eğer gerçekten kalitesiz olan ve “bir gün bir şey yaparım” diye düşündüğünüz, jenerik değeri olmayan domainleriniz varsa, bu domainleri de daha fazla yenilememenizi tavsiye ediyorum.

Domainleriniz için gelen teklifleri, iki kere değerlendirip, gerektiğinde bugün yapacağınız ucuz satışların, aynı anda ucuz alım ve yenilemeler için kaynak olacağını unutmamanızı tavsiye ederim. Pek tabi, ucuzdan kastım, 20.000 USD’lik domain için gelen 100 USD’lik teklif değil 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Türk Alıcı ve Satıcılarla Olan Tecrübelerim

Merhabalar,

Bir süredir yoğunluktan dolayı yazı yazamadım. Bu yazımda değinmek istediğim konu, başlıktan’da anlaşılacağı üzere domain alırken, satarken ve çoğunlukla aracılık yaparken karşılaştığım Türk müşterilerle ilgili olacak.

NoktaDomains ve özellikle Uniregistry’de, işimin doğallığından kaynaklı, çoğunluğu alıcı kısmında olmak üzere bir çok Türk müşteri ile çalıştım ve çalışıyorum. Sizinde tahmin ettiğiniz fakat bu yazımda belirtmek istediğim gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle satıcı bölümünden başlayalım:

 • Ülkemizde domain yatırımcılığını full time olarak yapan kişi sayısı iki elin parmağından az.
 • Bu işi full time yapanların en önemli özelliği, Türkçe kaliteli domainlerinin yanında, İngilizce ve başka dillerde de domain sahibi olmaları.
 • Full time domain işi yapanların hepsi hem Türkiye hem de Dünya’daki marketplace’lere hakim ve buraları aktif olarak kullanıyor.
 • Yarı zamanlı olarak domain işi yapanların büyük bir bölümü, iki kelime jenerik .com Türkçe domainlere, markalaştırılabilir tek kelime domainlere ve likit domainlere yatırım yapıyor gibi gözüküyor. Bunların yanında, .net ve .co uzantılarana da bir ilgi var.
 • Yarı zamanlı olarak domain işi yapanların kayda değer bir bölümünün özellikle yurt dışındaki marketplace’ler konusunda eksiklikleri var ve çekimserler.
 • Yarı zamanlı’ların küçük bir bölümü ve hobi olarak yapanların büyük bir bölümü domain işini “kolay para kazanma” şansı olarak görüyor. Bu durum, zaten zayıf olan piyasa ve bilgisi çok az olan alıcıları çok olumsuz yönde etkiliyerek kararlarının bile değişmesine yol açabiliyor.

Şimdi de asıl değinmek istediğim alıcılar bölümünde:

 • Maalesef alıcıların bir çoğu, satıcıların kendilerini kazıklamaya çalıştığını düşünüyor. Bir önce yazdığım gözlemim ile burası maalesef, bire bir uyuşuyor.
 • Bunun yanında, alıcıların çok büyük bir çoğunluğu en premium domainin 100, 200, 1000 USD gibi rakamlar ettiğini düşünüyor, bunu savunuyor ve satıcıya sert çıkışlar yapabiliyor. Murat 124 bütçesi ile, Porche galerisine gidip, orada eldeki bütçenin hayli yeterli olduğunu savunmak gibi 🙂
 • Dünya’nın bir çok ülkesinden domain almak isteyen müşterim oldu fakat, saygısızlık konusunda maalesef yurttaşlarımın rakibi çok az.
 • En küçük işletmesinden en büyük holdingine, domainlerin değeri maalesef anlaşılamamış durumda, bunu anlatamamakta maalesef bizlerin hatası çok büyük.
 • Yine özellikle ülkemizde, domain alma tecrübesi çok az olduğu için, ilk fiyatı gördükten sonra teklif bile yapmadan karar değiştiriliyor. Halbüki, domain sektörünün en büyük güzelliklerinden biri de pazarlıktır 🙂

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Domain Fiyatlamalarım Hakkında

Merhabalar,

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, sosyal medya ve blog üzerinde çok sayıda domain fiyatlama isteği alıyorum ve kibarca geri çeviriyorum. Çünkü, bir domainin fiyatını doğru saptayabilmek için domain başına minimum da 5 ile 10 dakikalık bir araştırma süreci gerekiyor ve ben yarım/eksik bir iş yapmak istemiyorum.

Bundan sonra 5 domaine kadar olacak fiyatlama isteklerini geri çevirmeyeceğim, fakat tek bir şart ile. Fiyatlanmasının istediğiniz her bir domain için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne 10 TL bağış. Aşağıdaki online bağış link’ine tıklayıp, bağış yaptıktan sonra, bana domainlerinizi (ve bağış yaptığınızı gösteren bir belge/yazı/screenshot ile birlikte), buraya tıklayarak bana gönderebilirsiniz:

https://www.cydd.org.tr/online-bagis/

Şu an için 5’ten fazla domain kabul edemiyorum, çünkü çok yoğunum. Fakat, siz bağışınızı 50 TL ile sınırlı tutmak zorunda değilsiniz 🙂

Piyasadaki Pazar Yerleri ve Broker’lara Kısa Bir Bakış

Merhabalar! Bir önceki yazımda domainlerinizi kimlerin satması gerektiği hususunda görüşlerimi dile getirmiştim. Bu yazıma yapılan geri dönüşlerden dolayı da, broker veya pazar yeri kullanmaya karar verdiğinizde, elimizde neler olduğu konusu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Hem broker hem de pazar yeri olarak ülkemiz çok sınırlı olsa da, uluslararası arenada seçenekler hayli fazla. Öncelikle Türkiye’den başlayalım.

Ülkemizde her ne kadar dünya pazarına açılmış yatırımcılar olsa da, benim bildiğim ve duyduğum kadarıyla ülkemizde maalesef brokerage’lık hizmeti veren bir kişi veya kurum bulunmuyor.

Pazar yeri olarak ise henüz sadece AlanAdlari.com var. Elbette bir kaç tane daha domain listeleme projeleri mevcut fakat, profesyonel bir iş modeli ve istihdam olarak bakıldığında, AlanAdlari.com piyasada tek. Komisyon modelleri genel algıdan bir farklı. Şöyle ki, domain satıl fiyatı üzerinden komisyon tahsil edilmiyor, listelenen domain sayısına göre değişen ücretli üyelik modeli mevcut. Detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Yurt dışına gelince ise işler biraz karışıyor. Benim de çalıştığım Uniregistry‘nin yanında Sedo, Afternic (GoDaddy’nin şirketlerinden birisi), GoDaddy gibi çok büyük ve çeşitli hizmetler (domain monetization, domain kayıt etme, ödeme sistemleri, SSL sertfikaları vb.) veren pazar yerlerinin yanında, premium domainler için exclusive brokerage hizmetleri veren, BQDN, Lumis, VPN, Brannans, NameExpert ve daha isimlerini yazmadığım bir çok şirket mevcut.

Eğer domainlerinizin yoğunluğu Türkçe ise, dikkat etmek isteyebileceğiniz konular hakkında, Türkçe müşteri desteği, Türkçe bilen çalışanlar’ın yanında, hem alıcıdan ödemeyi alırken hem de size ödeme yaparken çeşitlilik sunan şirketler bir adım öne çıkabilir. Eğer domainleriniz İngilizce ağırlıklı ise, pazar yerlerinin geçmiş satışlarına, ne kadar hızlı ve efektif çalıştıklarına, size sunulan yan hizmetlerine bakılarak karar verilebilir.

Karar vermeden önce elinizdeki domainleri, pazar yerlerini ve brokerları iyice inceleminizi tavsiye ederim.